Lom nad Novým rybníkem

Písecké hory - lom u Nového rybníkaVe svazích souvrcholí Jarníku, Kraví hory a Srní homole, tedy v části Píseckých hor Písku nejbližší, je několik pěkných lomů z devatenáctého století. Lom U obrázku, který dal Živci jméno, vápencový lom Za Dudáčkem (kus nad flekačskou hájenkou) a pegmatitový lom nad Novým rybníkem, též zvaný Stará ozvěna. A na ten se podíváme zblízka a dokonce i niterně…

Lom, který je hluboký mezi šesti až osmi metry najdeme snadno hned vedle naučné stezky, která vede mezi Novým rybníkem a Srní homolí. Od rybníka stačí jít nějakého čtvrt kilometru do kopce, takže je to sem příjemná procházka.

Pohled do lomu v září 2013

Lom byl založený roku 1885 a stejně jako lom na Živci se proslavil výskytem jedinečného písekitu. Ten se asi jen tak najít nepodaří, co se ale může zdařit velice snadno je nález růženínu (křemen s narůžovělou až nafialovatělou barvou). Nejsnáze se dá objevit přímo u cesty, není třeba se spouštět na zapadané dno lomu. Dále je tu prý poměrně bohaté naleziště berylu, turmalínu a monazitu. Lom zásoboval Písek živcem pouze sedm let, tedy do roku 1892.

Zjara 2015 bylo nejen okolí lomu po vichřicích poněkud poválené…

Když stojíte na hraně lomu směrem od cesty, můžete na dně vidět vchody do „štol“, lépe řečeno vytesaných komor. Do té větší, která se nachází na nejužší straně lomu, se dá s jistou dávkou opatrnosti slézt, i když vzhledem k občasným sesuvům to nelze moc doporučit. Ale když se tedy protáhneme pod skalním žebrem, komora se otevře a je poměrně velká. Úžasné ticho zde narušují jen kapky vody…

 


Fotografie a text:
2013, 2015 • Tom Droppa

Bookmark the permalink.

Comments are closed