Obilní skladiště v Ražicích

Obilní skladiště Ražice

Ražice by byly poměrně nevýznamnou vesnicí na písecku, kdyby v druhé půlce devatenáctého století nebyli písečtí radní konzervativní zaprděnci a udělali z Písku železniční uzel. Takhle máme místo jednoho uzlu dva, Ražice a Protivín, s malým uzlíkem v Putimi. A právě díky přítomnosti dráhy Cheb – České Velenice, bylo na jejím 258,653 Km   postaveno na konci 20. let 20. století obilní skladiště Jihočeského hospodářského družstva v Písku.

Projekt skladiště vytvořil v roce 1928 známý pražský architekt Karel Caivas, který je znám zejména jako autor Nákladového nádraží Žižkov.

Plán z roku 1928A takhle obilní skladiště vypadalo ve třicátých letech. Nápis na fasádě je dodnes znatelný, vlečka už je minulostí.

Třicátá léta - z archivu obce RažiceJak je vidět, není to stále ještě ta budova, kterou známe dnes. Je to proto, že v roce 1936 došlo k rozšíření objektu dle projektu Stavební kanceláře Ú. J. H. D., kterou posléze provedla  firma Ing. Vilém Pejša a Josef Lid, podnikatelství staveb v Písku:

Obilní skladiště Ražice - plán přestavby 1936

V roce 2013 začaly v této krásné industriální budově rekonstrukce, která má proměnit toto skladiště na multifunkční obecní budovu… Takže ještě několik fotek původního stavu z venku:

V létě 2013 bylo možno shlédnout interiéry v podstatě nedotčeném, původním stavu:

V létě 2014 došlo k výměně střešní krytiny na vyšší budovy:

Obilní skladiště Ražice - 2014

 

Duben 2015 – probíhají práce na fasádě. Krom zateplení došlo ke zvětšení některých oken. Na jednu stranu sice přibude uvnitř světlo, na druhou stranu došlo ke zničení typického znaku díla architekta Caivase:

Probíhá rekonstrukce fasády


Fotografie a text:
2010, 2013 – 2015 • Tom Droppa

Bookmark the permalink.

Comments are closed