Král a Královna

Na pátek 8. května připadly nejen oslavy sedmdesátiletého výročí ukončení poslední války, ale i významná akce pro milovníky industriálních památek, zejména tedy jejich symbolů nejvznešenějších – továrních komínů. Svaz českých komínářů, spolek nadšenců obdivujících a dokumentujících tyto vznešené vertikály zdobící naše města a vesnice, slavil výročí 34 let od založení.

Letošní výroční setkání se uskutečnilo v bývalé přádelně bavlny rodiny Liebiegů v Železném Brodě, jejíž areál se může pochlubit jedněmi z nejstarších a také nejkrásnějších továrních komínů u nás. Tzv. Královna (aktuálně vyšší a neubouraná) a Král železnobrodského údolí pochází z let 1865 a 1896.  Pro historickou zajímavost a představu časové osy u vývoje a rozšíření techniky u nás uveďme, že právě rodina Liebiegů vlastnila první automobil v našich zemích, a to od roku 1893, načež první automobil v Praze byl až v roce 1897. Královna stála tedy již dlouhých 25 let než se objevilo vůbec první auto v Rakousko – Uhersku.

V současné době je areál kolem Královny vysoké 52m v revitalizaci a původní kotelna se již dočkala nového kabátu. Komín na svou opravu ještě teprve čeká a pokud vše půjde podle plánu, bude po jeho kompletní renovaci i jeho vrchol vnitřkem zpřístupněn laické veřejnosti.

Král je v současné době, po snížení nepůvodní válcové nástavby, vysoký 49m a jeho koruna je zaplechovaná. Ač starý 120 let, je ve výborném stavu.

Vzhledem k tomu, že komínářům k výstupu na vrchol stačí současná výstroj komína, podařilo se bez problémů vystoupat postupně na oba dva dlouhověké krasavce. Akce se zúčastnil a o dobytí vrcholu se pokusil i redaktor BBC Alastair Tancred, který v dohledné době přinese o akci a SČK vůbec podrobnou reportáž na stránkách BBC. A nyní již fotoreportáž:

Edit 22/7: Reportér BBC se konečně vzpamatoval z vertiga a britskou okurkovou sezónu tak nyní oblažuje článek s některými s výše vložených fotek

Bookmark the permalink.

Comments are closed